آموزش اتوماسیون صنعتی و کنترل ، HMI ، PLC ، HMC


مقاله 001 - ساختار سخت افزاری پی ال سی ( PLC )

درک معماری اولیه یک پی ال سی (اجزای سخت افزاری داخل پی ال سی) بسیار مهم است چراکه درک شما از پی ال سی را بسیار آسان تر می کند. اجزای سخت افزاری بلوک های سازنده یک پی ال سی هستند.
هر پی ال سی از چهار بخش تشکیل میشود که شامل موارد زیر است:
  • CPU
  • Input electronics
  • Output electronics
  • Power Supply

ادامه مطلب

مقاله 002 - سیگنال های ورودی و خروجی آنالوگ

آیا می دانید چگونه سیگنال های ورودی یا خروجی آنالوگ PLC را مقیاس بندی کنید؟ بسیاری از افراد با سیگنال های آنالوگ در برنامه نویسی PLC دست و پنجه نرم می کنند. گاهی اوقات سیم کشی و نحوه استفاده از ورودی یا خروجی آنالوگ در برنامه PLC می تواند مشکل زا باشد. این مقاله به شما چگونگی استفاده از سیگنال های آنالوگ را آموزش می دهد. سیگنال های آنالوگ به طور گسترده در برنامه های PLC استفاده می شود، اما در سیستم های SCADA نیز کاربرد دارند.

ادامه مطلب

آموزش 001 - PLC راه اندازی سنسور فشار آنالوگ

وروردی های آنالوگ عموما سیگنال های الکتریکی خروجی سنسورهایی هستند که برای کار با پی ال سی ها طراحی شده اند. این سیگنال ها معمولا از نوع جریان (0~20mA) (4~20mA) یا ولتاژ (0~10V) هستند. این مقادیر در پی ال سی ها به مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری تبدیل میشوند. در این ویدیو با نحوه راه اندازی سنسور آنالوگ فشار توسط پی ال سی های برند Intelart آشنا می شوید.

آموزش 002 - راه اندازی ترموکوپل و کنترل دما با PLC

به طور کلی دو نوع کنترل دما وجود دارد کنترل حلقه باز و حلقه بسته. ساده ترین مثال از یک کنترل کننده حلقه بسته دما، یک ترموستات معمولی است که در خانه ها یافت می شود. در این ویدیو نحوه راه اندازی سنسور ترموکوپل و کنترل ساده ترموستات را خواهید آموخت.

 

آموزش 003 - طراحی سیستم توزین با لودسل و PLC

سیستم های توزین امروزی بر پایه لودسل ها طراحی می شوند. لودسل یک سنسور اندازه گیری نیرو هست که از طریق ایجاد تنش و کرنش در یک ساختار جامد فلزی، یک سیگنال آنالوگ ایجاد می کنند. این سیگنال میتواند مستقیما توسط پی ال سی ها پردازش شده و مقدار وزن بوسیله فرمول های مربوط به آن لودسل محاسبه شود. در این ویدیو چگونگی طراحی یک سیستم توزین به همراه رابط گرافیکی آن را خواهید آموخت.

آموزش 004 - ارتباط PLC با سنسور Modbus

پروتکل Modbus یکی از انواع پروتکل های متداول صنعتی جهت ارتباط با انواع سنسور (و یا سایر تجهیزات مرتبط) است. پروتکل Modbus RTU بر روی بسترهای سریال مانند RS-485 قابل استفاده است. در این ویدیو خواهید آموخت که چگونه با استفاده از پروتکل Modbus RTU توسط پورت RS-485 میتوان مقدار یک سنسور فشار را خواند.